Pokój dziecięcy - oświetlenie

Lampki nocne do sypialni dziecka - czyli jak oświetlić dziecięcy pokój

 

Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę, że pokój dziecka, to miejsce wielofunkcyjne – dla dziecka pokój to miejsce do wszystkiego – służy jako salon, w którym dziecko się bawi czy też zaprasza kolegów/koleżanki, to także miejsce, w którym się uczy, czy też odpoczywa. Dlatego odpowiednie oświetlenie pokoju dziecięcego jest bardzo ważne. Przede wszystkim należy dobrze oświetlić miejsce do nauki czy czytania, aby dziecko nie psuło sobie wzroku.

 

Poza funkcjonalnością nie zapominajmy też o estetyce – warto dopasować lampy do stylu dziecięcego czy młodzieżowego – pokój dziecięcy powinien być kolorowy, radosny i winien pobudzać wyobraźnię dziecka. Niekoniecznie trzeba od razu kupować lampek w kształcie księżyca, gwiazdek, słoneczka czy helikoptera. Można jednak pobawić się choćby kolorami i nabyć lampy z abażurami w różnych kolorach.

 

Pokój dziecięcy, z pewnością powinien mieć więcej niż jedno źródło światła. Przy wieczornej zabawie z kolegami, niekoniecznie potrzebne jest światło padające z lampy sufitowej – lepszy klimat do zabaw da zapalenie lampki z abażurem (stojącej, na przykład na komodzie lub biurku). Jeżeli gramy z dzieckiem w karty, gry planszowe czy inne – przyda się mocniejsze źródło światła – z lampy sufitowej. Na biurku, przy którym dziecko odrabia zadania przyda się lampka biurkowa, z kolei warto też pamiętać o tym, że wiele dzieci boi się ciemności – można zatem pomyśleć o lampce, dającej delikatne światło, przy której dziecko spokojnie zaśnie.

 

Górne światło powinno być ciepłe i rozproszone, tak by oświetlało cało pokój, natomiast światła punktowe, winny mieć skierowany strumień światła w konkretne miejsce.

 

Podsumowując, oto najważniejsze sugestie, przy planowaniu oświetlenia, do pokoju dziecka:

 

  1. Warto zainstalować więcej niż jedno źródło światła – tak by dziecko mogło komfortowo bawić się i uczyć

  2. Światła punktowe winny być umieszczone po bokach, aby nie świeciły w oczy

  3. Jeżeli dziecko boi się ciemności – delikatne lampki nocne do sypialni z pewnością będą dobrym rozwiązaniem.

  4. Ewentualnie można jeszcze pomyśleć nad oświetleniem podłogowym. Jeżeli dziecko dużo czasu spędza, bawiąc się na podłodze, można na przykład zainstalować punkty świetlne tuż przy posadzce, bądź lampy stojące z abażurem, ustawione w takim miejscu, by oświetlały centralną część pokoju.

 

Oświetlenie pokoju dziecięcego, a bezpieczeństwo

 

Na koniec kilka wskazówek odnośnie bezpieczeństwa. Przede wszystkim prąd – oczywiście uczymy nasze dzieci od małego, by ostrożnie obchodziły się z kontaktami i kablami. Jednakże, nie zaszkodzi upewnić się i sprawdzić czy gniazdka i wtyczki są odpowiednio zabezpieczone. Warto też zatroszczyć się o to, by dziecko nie miało bezpośredniego kontaktu z żarówką, która się nagrzewa i może oparzyć rękę. Warto też zadbać o solidną żarówkę – żarówkom niskiej jakości, zdarza się pękać, a odłamki szkła mogą pokaleczyć dziecko. Pamiętajmy też, by nie stosować oślepiającego źródła światła w pokoju dziecięcym. Z drugiej strony, światło górne nie może być zbyt ciemne, tak by dziecku nie męczył się wzrok, przy grach i zabawach.