Żarówka, a gwint

 

LED jako źródło oświetlenia - parametry

 

Mogłoby się wydawać, że żarówka to najprostsza rzecz do kupienia. Jeżeli kupujemy tradycyjną żarówkę – owszem. Jednak żarówki tradycyjne nie są dobrym wyborem – mimo że są o wiele tańsze od lamp LED, pochłaniają o wiele więcej energii, co z kolei sprawia, że rachunki za prąd są dużo wyższe niż mogłoby być. Różnica nie wydaje się być znacząca jeżeli pod uwagę weźmiemy okres, na przykład roku, jednak biorąc pod uwagę kilka lat, okazuje się, że oszczędności przy korzystaniu z lamp LED można liczyć w tysiącach złotych.

 

Plusy źródła światła LED

 

Jeden z plusów (wspomniany już wyżej) to oszczędności. Z czego te oszczędności wynikają? Przede wszystkim światło LED świeci przynajmniej 100 razy dłużej niż tradycyjna żarówka. Następny plus – LED zużywa do pięciu razy mniej prądu. Kolejną zaletą jest oczywiście ekologiczność nowoczesnego oświetlenia – lampy LED są w 90% odnawialne.

 

Żarówka a gwint

 

Pierwszym parametrem, na który zwracamy uwagę, przy doborze żarówki jest rozmiar gwintu – musi pasować do danej lampy. Najpopularniejszy gwint oznaczony jest symbolem E27 (gwint o szerokości 27 mm) Pasuje do większości lamp sufitowych, wiszących itp. Kolejny gwint to E14 (14 mm) – tradycyjny gwint do mniejszych lampek, jak lampka biurkowa, lampka nocna, czy lampa stojąca podłogowa.

 

Przy mniejszych żarówkach, mówimy już nie tyle o gwintach, co o „wtykach” - są to LED-y wykorzystywane raczej jako światło dekoracyjne. Największy, w tej kategorii, jest gwint GU10 (10 mm) – jest to wtyk reflektorowy, umieszczany w oprawach reflektorowych. MR16 to wtyk reflektorowy z dużo mniejszymi widełkami (6mm) – stosuje się go między innymi przy halogenowym oświetleniu sufitu. Do typowo dekoracyjnego oświetlenia – na przykład doświetlenie gablotki z kieliszkami szklanymi używa się wtyku reflektorowego MR11 bądź wtyku G4.

 

Jak już wspomnieliśmy, lampa LED jest o wiele bardziej korzystna niż tradycyjna żarówka – nawet jeżeli kosztuje więcej. Gwint, oczywiście nie jest jedynym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, przy zakupie oświetlenia LED – liczy się jeszcze barwa światła i liczba lumenów – wyjaśnimy to szerzej w kolejnych artykułach.