Panujące obecnie trendy w dużej mierze są nawiązaniem do stylu tzw. naturalnego lub eko. Zyskuje on na popularności dzięki swojej prostocie, uniwersalności i nawiązaniu do tradycji. W nurcie eko można zaaranżować wnętrze w stylu nowoczesnym, ale i klasycznym. Styl naturalny to ukłon w stronę środowiska - wykorzystuje bowiem pierwotne materiały budowlane: surowe drewno, kamień, wiklinę a także tkaniny typu len czy bawełna. Wykonane z nich meble, panele, podłogi czy dodatki są unikatowe i ponadczasowe. Od wnętrz w stylu eko bije wyjątkowe ciepło, spokój, dzięki czemu stają się one oazą spokoju, tak pożądaną we współczesnym świecie.
Eko zaczyna się od odpowiedniej kanwy: wnętrze powinno być wykreowane na bazie materiałów naturalnych, czyli głównie drewna i kamienia. Planując więc urządzenie całego domu lub jakiegoś pomieszczenia w stylu eko, warto zaaranżować pod nie solidny trzon: stanowić go będą gładkie ściany i drewniana (opcjonalnie kamienna) podłoga.
Pierwszy element rozpoznawczy stylu eko to meble łączące elementy drewniane z elementami tekstylnymi. Fotele, sofy, tapicerowane krzesła i dywany mają – rzecz jasna- być w odcieniach natury. Forma ma być prosta, za to zaskakujące mają być dobrane do niej dodatki.
Dzięki temu, że bazą wnętrz w stylu ekologicznym są proste i uniwersalne materiały, można pozwolić sobie na małe i duże szaleństwa w ich doborze. Mimo to, najczęściej wybór pada na dodatki ze stonowanej palety barw w kolorach ziemi, a wśród nich odcienie bieli, szarości brązu, zieleni, a także granatu i żółci. Najbardziej pożądane są elementy dekoracyjne pod postacią bawełnianych poduszek czy koców, lnianych zasłon czy pościeli. Ciekawym pomysłem będzie tkany koc lub naturalny dywan w odpowiedniej tonacji.
Nieodzowne elementy ekologicznego wnętrza to kwiaty – żywe, zielone, w ceramicznej lub wiklinowej oprawie. Rośliny doniczkowe doskonale wpasowują się w styl eko, ożywiając wnętrze, a jednocześnie przynosząc ukojenie. Zielone, żywe dodatki sprawiają, że pomieszczenie staje się prawdziwym miejscem relaksu. Najchętniej sięgamy po rośliny efektowne i jednocześnie łatwe w utrzymaniu. Należą do nich między innymi szaflerka drzewkowata, echmea wstęgowata, skrzydłokwiat, dracena, paproć, palma czy zielistka. Wiele z nich ma właściwości bakteriobójcze, jonizujące oraz nawilżające i filtrujące powietrze. We wnętrzu pełnym roślin przebywa się chętniej, a dodatkową zaletą obecności kwiatów są nieskończone możliwości eksperymentowania z doborem kolorów, kształtów i faktury donic.
A jeśli już o roślinach mowa: prawdziwy renesans dzięki wnętrzom w stylu eko przeżywa motyw liści: na plakatach, obrazach i tekstyliach. Wersja dla odważnych: tapeta lub obicie mebli z roślinnym wzorem.
Niebagatelne znaczenie dla wnętrz w stylu eko ma wybór dobrego oświetlenia. Ma być ono klimatyczne, stonowane i koniecznie o ciepłej barwie. Punkty świetlne najlepiej ustalić w kilku miejscach w pomieszczeniu. Klosze do lamp wiszących mogą być wykonane z wikliny lub płótna, podobnie jak abażury do lamp. Rozmieszczone w różnych zakamarkach pomieszczenia lampki nocne, dają możliwość przemycenia do wnętrza dodatkowego, ciepłego, domowego światła, ale także na przykład motywów roślinnych rozpościerających się na ich kloszu czy obudowie. Ekologia w oświetleniu to także rzecz jasna technologia LED – żarówki ledowe to punkt obowiązkowy dla każdego, kto troszczy się o środowisko. Styl eko to w końcu nie tylko sposób wystroju, ale także sposób bycia.
Na deser coś dla wielbicieli DIY. W eko-wystroje doskonale wpisują się elementy hand made: ręcznie dziergane koce czy poszewki, plecione dywany albo drewniany decoupage. Stanowią one o oryginalności wnętrza, są prawdziwie i niepowtarzalne. Należy pamiętać, że wszelkie dodatki do wnętrza w stylu eko powinny mieć stonowane, rozbielone kolory a umieszczone na nich printy mają przywodzić na myśl naturę: las, dżunglę i świat zwierząt.