Jak oświetlić lustro łazienkowe?

Aby stworzyć prawidłowy makijaż, który będzie dobrze wyglądał zarówno w świetle dziennym, sztucznym, jak i na zdjęciach, niezbędne podczas jego wykonywania jest prawidłowe oświetlenie. Jak o nie zadbać? Podpowiadamy.

Znaczenie naturalnego światła przy makijażu

Nie da się ukryć, że zawsze, niezależenie od warunków, najlepiej wypada makijaż wykonywany przy świetle naturalnym. Dzięki temu, że światło to jest silnie rozproszone, najdoskonalej oddaje rzeczywiste kolory. Makijaż wykonywany przy świetle dziennym będzie więc prawdopodobnie wyglądał równie dobrze przy każdym innym rodzaju oświetlenia. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna możliwość i że nie da się wykonać perfekcyjnego make up-u w świetle sztucznym. Prawdziwą sztuką jest jednak dobór takiego źródła światła, które będzie wiernie oddawało efekt naturalnego i stworzy równie komfortowe warunki do pracy.

Oświetlenie lustra w łazience

Przyjęło się że w domowym zaciszu makijaż najczęściej wykonuje się w łazience. Idealnie, jeżeli jest w niej okno dające dużą dozę naturalnego światła. W przeciwnym razie obowiązkowe jest rozmieszczenie kilku punktów świetlnych zapewniających odpowiednie warunki do pracy nad makijażem. Oświetlenie sufitowe, nawet najlepiej zaplanowane, może okazać się niewystarczające do prawidłowego podświetlenia twarzy.

Rodzaje oświetlenia przy lustrze

Co w takim razie będzie potrzebne? Zacznijmy od miejsca newralgicznego, czyli lustra. Jego doświetlenie diametralnie zmienia jakość odbicia: kolory są nieprzekłamane, łatwiej wyłapać grę cieni niezbędną do właściwego konturowania czy korygowania niedoskonałości. W roli „doświetlacza” łazienkowego lustra świetnie sprawdzi się dodatkowa, mała lampa sufitowa lub kinkiet nad lustro. Aby płynące z uzupełniającego punktu światło nie oślepiało, warto sięgnąć po model z kloszem ze szkła mlecznego lub z jasnym, jednolitym abażurem.

Jeżeli zaś chodzi o lustro przy toaletce, efektowne i praktyczne rozwiązanie to umieszczenie dwóch lamp po obu jej stronach, na wysokości około 1,2m od ziemi. Do wyboru mamy więc zarówno kinkiety, lampy wiszące i podłogowe. Można je dobrać dowolnie w zależności od stylu w jakim utrzymane jest wnętrze. Największe wrażenie wizualne sprawiają toaletki oświetlone na wzór tych znajdujących się w teatralnych garderobach. Gęsto rozmieszczone, okalające lustro żarówki, nie tylko wyjątkowo się prezentują, ale także pięknie doświetlają twarz i pozwalają choć na chwilę poczuć się jak gwiazda.

jak oświetlić lustro łazienkowe

 

Parametry techniczne oświetlenia do makijażu

Światło, które oświetla lustro powinno mieć chłodną barwę dzienną (5000-6500K) oraz wskaźnik oddawania barw Ra minimum 80%. To pozwoli na dostrzeżenie i poprawienie nawet najmniejszych detali podczas makijażu oraz odda barwy rzeczywiste. Dzięki temu również nie uzyskamy niepożądanego tzw. efektu maski, a defekty zostaną właściwie skorygowane.

Istotnym współczynnikiem, na który należy zwrócić uwagę dobierając żarówki do oświetlenia lustra jest CRI, czyli jakość odwzorowania barw. Dzięki odpowiednio dobranemu CRI uzyskujemy wiarygodną kolorystykę – im wyższy współczynnik tym wierniej oddawana jest kolorystyka. Najlepiej używać źródła światła z CRI większym niż 90. Znaczenie ma również natężenie światła: dla zachowania najwyższego komfortu powinno wynosić 500-1000 luksów. Twarz będzie dobrze oświetlona, ale bez niepożądanego efektu prześwietlenia utrudniającego aplikację makijażu.

Dobór odpowiedniego oświetlenia do makijażu jest niezwykle istotny. Warto mieć to na uwadze projektując łazienkę lub toaletkę. Sztuką jest zaprojektowanie takiego miejsca, które spełni wszystkie warunki pozwalające na doskonałe wykonanie make upu.