Jak dobrze oświetlić przedpokój?

 

Przedpokój jest wizytówką domu. To on może zrobić pierwsze, dobre lub złe, wrażenie. Warto więc zadbać o to, żeby – nawet jeśli jest niewielki – był reprezentatywny. Istotny będzie dobór odpowiedniego koloru ścian, mebli oraz oświetlenia. Podpowiadamy, jak zaplanować oświetlenie przedpokoju i jak odpowiednio manipulować światłem, by zyskać więcej przestrzeni.

Z reguły przedpokoje nie należą do pomieszczeń łatwych w aranżacji. Często są wąskie, zawiłe, zbyt wysokie lub nieustawne. Pełnią niejednokrotnie rolę przedsionka, garderoby czy schowka. Aby w tym wszystkim nie stracić głowy, warto obmyślić projekt tej wielofunkcyjnej części mieszkania. Przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią decyzję w wyborze oświetlenia.

Znaczenie odpowiedniego oświetlenia w przedpokoju

Większość mieszkań budowanych jest w taki sposób, że do przedpokoju nie dociera światło dzienne – dlatego właściwy wybór źródła sztucznego oświetlenia jest tak istotny. Kryteria, które narzucają nam dobór oświetlenia to: kształt i rozmiar przedpokoju, natężenie światła dziennego, wysokość pomieszczenia, znajdujące się w nim meble oraz panująca kolorystyka. Takie informacje pomogą nam we właściwym rozplanowaniu sztucznego oświetlenia, które pozwoli nam podkreślić walory, a zarazem ukryć mankamenty wnętrza.

Oświetlenie małych i wąskich przedpokojów

Światło w przedpokoju ma być przede wszystkim funkcjonalne, ale pełni także rolę dekoracyjną. W małym, wąskim przedpokoju najlepiej sprawdzi się światło rozproszone. Poprawi ono jego proporcje. Tak więc oprócz ogólnego oświetlenia jakim jest na przykład lampa sufitowa, warto dodać kilka punktów świetlnych na ścianach w postaci kinkietów, małych lampek lub modnych ledowych pasów. Alternatywą dla kilku punktów świetlnych jest jedna, podłużna lampa podsufitowa. Pomieszczenie może dodatkowo zyskać wizualnie kilka centymetrów wzwyż, jeżeli światło z kinkietów czy reflektorów zostanie skierowane na sufit. Analogicznie, w pomieszczeniach zbyt wysokich można zastosować odwrotny zabieg, kierując światło lamp do dołu. Przedpokoje o naprawdę małych gabarytach również dużo zyskają, gdy będą oświetlone przez kilka lamp. Warto także umiejscowić naprzeciwko którejś z nich lustro, którego tafla odbijając światło optycznie powiększy przestrzeń.

Oświetlenie długich i wąskich korytarzy

W przypadku, gdy przedpokój ma formę długiego, wąskiego korytarza, oświetlenie go jest naprawdę kluczowe. Oprócz standardowych lamp, można wykorzystać oświetlenie przypodłogowe – zapewni ono bezpieczeństwo i przykuje uwagę do konturów pomieszczenia. Do takiego zabiegu najlepiej sprawdzą się diody LED - dzięki swojej energooszczędności mogą pozostawać zapalone całą noc, rozświetlając przejście np. pomiędzy pokojem dziecięcym a łazienką.

Oświetlenie przedpokojów z niskim sufitem

Jeśli problemem w przedpokoju jest nisko zawieszony sufit, najlepiej sprawdzą się plafony, które nie „zabiorą” pomieszczeniu dodatkowych centymetrów.

Oświetlenie przedpokojów z wysokim sufitem

W bardzo wysokich pomieszczeniach idealnie wyglądać będzie wisząca lampa sufitowa. Należy umieścić ją na takiej wysokości, by jej światło nie raziło w oczy, a równocześnie nie na tyle nisko, by była możliwość zahaczenia o nią podczas swobodnego przemieszczania się. Szeroki wybór tego rodzaju lamp daje ogromne możliwości aranżacyjne – można zdecydować się na wybór modelu w intensywnym kolorze lub o niebanalnej formie i kształcie.