Pokój dla dwójki dzieci - jak urządzić

Jak urządzić wspólny pokój dla dwójki dzieci?

 

Rodzice dwójki dzieci nie zawsze mają możliwość przydzielenia każdemu dziecku osobnego pokoju, dlatego trzeba znaleźć sposób, by nasze dzieci dobrze się czuły ze sobą w jednym pokoju. Nie zawsze jest to łatwe. Różnica wieku, płci – to wszystko sprawia, że czasem powstają między rodzeństwem mniejsze lub większe konflikty. Dziś zastanowimy się nad tym, jak urządzić pokój, by każde z dzieci miało odrobinę prywatności.

 

Strefa nauki

 

Przykładowo: jedno dziecko chodzi do przedszkola, drugie już do szkoły. Każde z dzieci musi mieć własne miejsce, w którym będzie mogło spokojnie odrobić zadanie domowe, poczytać książkę lub po prostu zająć się kolorowanką. Własna przestrzeń jest bardzo ważna, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Musimy znaleźć sposób, aby tą przestrzeń do nauki dzieciom wydzielić.

 

Jeśli pokój nie jest zbyt mały, możemy postawić dwa biurka obok siebie. Wtedy każde dziecko ma swoje półki i szuflady, w których może schować książki i drobiazgi. Inaczej ma się sytuacja, kiedy nie mamy zbyt dużo miejsca do zagospodarowania. Bardzo ciekawym pomysłem jest postawienie długiego stołu. Mebel ten zajmie mniej miejsca niż dwa biurka. Wystarczy do niego postawić dwa krzesła biurowe i dzieci bez problemów mogą rozwiązywać przy nim zadanie domowe. W wykorzystaniu stołu zamiast biurka jest jednak jeden minus – stół nie posiada półek i szuflad. Łatwo jednak z tym problemem możemy sobie poradzić. Wystarczy nad biurkiem zamontować kilka półek na książki, a na samym stole postawić pojemniki lub kartonowe, ozdobne pudełka na mniejsze przedmioty.

 

W strefie nauki nie możemy też zapominać o oświetleniu. Możemy na biurkach postawić standardowe lampki biurkowe lub, jeśli lubimy niebanalne pomysły, wykorzystać kinkiety do sypialni. Zamontowane bezpośrednio nad biurkiem będą dawały bardzo dużo światła. Możemy też dopasować kinkiety do ogólnego wystroju pokoju. W naszym sklepie jest mnóstwo kinkietów w wesołych kolorach, które na pewno przypadną do gustu najmłodszym. My proponujemy turkusowy kinkiet z ruchomymi przegubami, dzięki którym dziecko będzie mogło decydować o kierunku światła:

 

 

 

Przechowywanie ubrań

 

Wydawałoby się, że nie jest to żaden problem – stawiamy szafę i mamy spokój. Ale sprawa taka prosta nie jest. Ubrania dwójki dzieci upchane w jednej szafie mogą być przyczyną porannych przepychanek. Przecież każdy chce mieć czas na chwilę zastanowienia przed szafą, a dziecko nie może sobie na to pozwolić kiedy brat albo siostra próbuje się do niej dopchać. Kwestia wybrania ubrania na dany dzień to najważniejsza decyzja poranka. Dlatego mając dwójkę dzieci mamy do wyboru jedną z dwóch opcji. Pierwszym sposobem jest kupienie dwóch jednodrzwiowych szaf. Drugą opcją są dwie komody – na to możemy sobie pozwolić jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca w pokoju. W tych dwóch przypadkach rozwiązujemy problem porannych sporów, które każdy rodzić z pewnością zna.

 

Strefa spania i nie tylko

 

Łóżko dla dzieci nie służy tylko spania, ale też do mnóstwa innych czynności. My wychodzimy z pokoju gasząc światło, myśląc, że dziecko zaraz zaśnie, a po zamknięciu drzwi słyszymy chichoty. I bardzo dobrze! Dzieciństwo to czas radości i śmiechu. Dzieci na łóżku wygłupiają się z rodzeństwem, bawią się z koleżankami/kolegami ze szkoły i przedszkola, ale też czytają swoje pierwsze lektury. Nie odbierajmy im tego i stwórzmy kącik do tych wszystkich miłych czynności.

 

Współczesne łóżka dziecięce pozwalają nam zaoszczędzić dużo miejsca w pokoju. Młodszym dzieciom proponujemy tzw. łóżko 2 w 1, w którym z dolnej części łóżka wysuwa się drugie. Dla dzieci trochę starszych, które większą uwagę zwracają na swoją prywatność, proponujemy dobrze znane łóżka piętrowe. Każde dziecko na swoim piętrze może stworzyć swój własny świat – na ścianie przykleić plakaty ulubionych postaci z bajek, a na łóżkach poukładać najbliższe sercu pluszaki. My rodzice także możemy się przyczynić do stworzenia własnego kącika dziecka. Możemy na ścianie, przy której stoi łóżko, zamontować półki na najpotrzebniejsze drobiazgi oraz zamontować designerskie lampy niewielkich rozmiarów, dzięki którym dzieci będą mogły w łóżku czytać książki.

 

Jeśli dziecku zależy na prywatności, możemy powiesić zasłony do łóżka. Kupimy je gotowe w sklepie lub możemy uszyć własnoręcznie. Świetnym pomysłem będzie też zaangażowanie dzieci do tego projektu. Dziecko może samodzielnie wybrać materiał oraz wzór na materiale i własnoręcznie wyciąć „drzwiczki”, przez które później będzie wchodziło na łóżko. Taka zasłonka pozwoli oddzielić się dziecku od reszty pokoju. Kiedy jedno na łóżku będzie czytało książkę, drugi maluch może bawić się przy biurku. I w ten sposób nikt nikomu nie przeszkadza.

 

Część wspólna

 

Aranżując pokój dla dwójki dzieci, nie możemy też zapominać o centralnej części pokoju, w której dzieci będą razem spędzać czas. Połóżmy na dywanie miękki dywan, na którym pociechy chętnie będą się razem bawić. Można też postawić stoliczek z dwoma krzesełkami – w tym kąciku dzieci chętnie zjedzą wspólnie deser. Nie możemy także zapominać o oświetleniu. Lampa sufitowa zawieszona na środku sufitu oświetli wspólną przestrzeń ciepłym światłem, co będzie nieocenione podczas zabawy maluchów na dywanie. Oto przykładowa lampa, która będzie pasowała do wcześniej wspomnianego kinkietu:

 

Urządzenie pokoju dziecięcego dla dwójki pociech nie musi być wielkim wyzwaniem. Wystarczy zastosować się do powyższych zasad: oszczędzamy jak najwięcej miejsca na meble (wtedy dzieci mają większą przestrzeń na zabawę) oraz pamiętamy o tym, że nawet kilkuletnie dzieci chcą mieć trochę prywatności i własnej przestrzeni. Wszystko to sprawi, że nasze dzieci będą wesołe i chętnie będą spędzały czas we własnym pokoju.